A BIT OF THE ARTS 2023
@ the Twentieth Century Club, Lansdowne, PA
Friday November 24th 4pm - 8pm
Saturday November 25th 10am - 4pm
2023 Artists
1. Animal Friends of Lansdowne (Fran Wayne) (Community Table)
2. Sara Burns (Candles)
3. Lawrence Soma (Woodworking)
4. Sarah Ryan (Illustration)
5. Deanna Haldeman (Ceramics)
6. Denise Pettit (Mixed Media)
7. Bonnie’s Wondergardens (Floral Design)
8. Christine Wright (Woven
Jewelry)
9. Gillian Lancaster (Handmade Journals)
10. Charlotte Clark (Painting)
11. Jill Ann Bess (Knitting & Fibers)
12. Sandy Thapsem (Glasswork)
13. Tamme McClelland (Handmade Pillows)
14. Jennifer Domal (Batik Art Eggs)
15. Nicole Snider (Painting)
16. Mona Iannaccone (Watercolors)
17. Brittany Andraka: (Drawing)
18. Karen Heenan (Fibers)
20. Kranefeld Pictures Ink (Painting & Photography)
21. Theresa Heidig Rooney (Painting)
22. Christy Jackson: (Stationary)
23. James Ryan (Watercolors)
24. Erika Voss (Pyrography)
25. Charlotte Ryan: (Fibers)
26. Caroline Lancaster (Mixed Media)
27. Midge Diener (Painting)
28. Holly Pomarico: (Pastels & Painting)
29. Pamela Kennedy (Fibers)
30. Liz Steele Coats (Mixed Media)
31. Lawrence Smalley (Oil Painting)
32. Alyssa Hummel (Gourmet Canning)
33. Cynthia Mould (Oil Painting)
34. Carolyn Hogan (Woodworking)
35. Rosalyn Smith-Taylor (Mixed Media)
36. Kyle Robinson (Painting)
Student Artists
Zayne Foster
Delaware County Christian School (MS & HS)
Henderson HS
Ardmore Avenue Elementary School
Colwyn Elementary School
Nelsons
Doris Hou
Tyler Toms
Joseph Collins
Evezi Omuyeh
Candice Wang
Musicians
Friday:
Linda Steele opens at 4PM—Main Stage
Art Miron (4PM) (www.youtube.com/user/singinglassman/featured)—Lower Level
Art Miron (5PM)—Main Stage
Candice Wang (5PM)—Lower Level
CG Coats (6PM)—Main Stage
David Wolf (6PM)—Lower Level
Gabrielle Antonini (7:15PM—Main Stage)
Saturday:
Last Chance (10AM) (www.lastchanceband.org)—Main Stage
John Bohannon (10AM)—Lower Level
John Bohannon (11AM)—Main Stage
Candice Wang (11AM)—Lower Level
Vincent James (12PM)(www.KeepMusicAlive.org)—Main Stage
Chris Cross (12PM-3PM)—Lower Level
Rebecca Lang Fiorentino with Harry Gambrill and Doug Gramo (1PM)—Main Stage
David Falcone (2-4PM) (www.reverbnation.com/davidfalcone)—Main Stage